BRUDNE NOGI

Uroczystość Wniebowzięcia NMP

15 sierpnia 2018 roku

Kiedy w 1601 roku karmelici bosi z rzymskiego kościoła Santa Maria della Scala na Zatybrzu zamawiali u Caravaggia obraz ukazujący zaśnięcie Maryi, nie spodziewali się tak szokującego efektu. Koniec końców nigdy nie zakupili obrazu. Uznali go za rozwiązły, niestosowny,
a całość przedstawienia za zbyt szorstką i ubogą. Matka Boska miała na sobie suknię ubogiej kobiety z Zatybrza, leżała na prostym drewnianym łożu. Ciało zmarłej wyglądało tak, jakby śmierć przyszła po chorobie. Widać też było brudne stopy. Ponadto do namalowania postaci pozowała rzymska prostytutka. Obraz uznano za bluźnierczy.

Pewnie również dzisiaj koncepcja Caravaggia zostałaby uznana za kontrowersyjną.
Jednak mistrz wykazał się świetną intuicją. Maryja zmęczona życiem symbolizuje każdą
i każdego z nas. Jest zanużona w naszej ludzkiej egzystencji. Doświadczyła wiele trudy
i cierpienia. Przetrwała jednak to wszystko dzięki zawierzeniu Bogu. Kto naprawdę zaufa Bogu, tego Bóg wyprowadzi z największych nawet opresji. Nie unikniemy zmęczenia
i brudnych nóg. Tym bardziej nie unikniemy brudnego serca. Cokolwiek jednak w naszym życiu by się nie wydarzyło, zawsze możemy liczyć na Boga.

Karmelici zgorszyli się obrazem Caravaggia. Na szczęście Bóg nie gorszy się naszymi brudnymi, utytłanymi w życiu nogami i sercami. Nie brzydzi się także naszymi ułomnościami, brudem, słabościami a nawet grzechami.