KOMUNIKAT dot. Grupy "Jezu, ufam Tobie!" oraz działalności p. Beaty Hadyś.

KOMUNIKAT dot. Grupy "Jezu, ufam Tobie!" oraz działalności p. Beaty Hadyś.

Publikujemy oświadczenie Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii dotyczące działalności grupy "Jezu, ufam Tobie" oraz działalności Pani Beaty Hadyś.

Grupa modlitewna "Jezu Ufam Tobie” działa na terenie dzielnicy Ealing w Londynie. Kieruje nią Pani Beata Hadyś, która podaje, że otrzymuje prywatne wizje mistyczne, które są podstawą spotkań modlitewnych grupy. Obecność tej grupy na terenie Lokalnej Polskiej Misji Katolickiej pod wezwaniem Matki Kościoła na Ealingu, jak i w innych miejscach, również w Polsce, budzi wiele kontrowersji i zastrzeżen. Opinie osób, które znają działalność grupy są bardzo zróżnicowane: od całkowitego odrzucenia, do całkowitego przyjęcia formy i przekazywanej treści.

Obecność grup modlitewnych w Kościele jest jego ubogaceniem, ale do kompetencji Biskupa Miejsca należy rozeznanie, czy prywatne wizje mistyczne i działalność grupy modlitewnej są zgodne z nauką Kościoła.

W tej konkretnej sprawie zwróciłem się także o rozeznanie do Arcybiskupa Westminsteru Kardynała Vincenta Nicholsa. Ksiądz Kardynał przyjął moją prośbę i zadecydował:

  1. Pani Beata Hadyś powinna spisać dokładnie swoje doświadczenie mistyczne i związane z nim cierpienia i przesłać na podany adres Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Westminster w Londynie.
  2. Przesłać statut grupy Jezu Ufam Tobie na ten sam adres.

Wymaga tego Kanon 304 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Stanowi on:

"Wszystkie Stowarzyszenia Wiernych, zarówno publiczne, jak i prywatne, niezależnie od tego, jaki noszą tytuł lub nazwę, powinny mieć własne statuty, ktore określają cel Stowarzyszenia, czyli przedmiot społeczny, siedzibę, zarząd i warunki wymagane do uczestnictwa w nich, w którymi też określone są stosowne działania, uwzględniające jednak potrzeby lub korzyści czasu lub miejsca.”

Równocześnie Ksiądz Kardynał przesłał do wszystkich Parafii Archidiecezji Westminster informację zawartą w Westminster Information: ,,Grupa zwana Jezu Ufam Tobie nie posiada obecnie oficjalnego statusu w Archidiecezji Westminster. W związku z tym parafie katolickie na terenie Archidiecezji zostały poinformowane, aby na razie podchodziły z ostrożnoscią do kwestii udostępniania miejsca spotkań dla grupy, a także prawie do odmowy przekazu informacji poprzez oficjalne kanały komunikacji parafialnej, jezeli grupa chciałaby z nich skorzystać w celu promowania swej działalności”.

Decyzje Ksiedza Kardynała przesłałem drogą listowną Pani Beacie Hadyś w dniu 28 lutego 2019 roku.

Decyzja Ksiedza Kardynała Vincenta Nicholsa dotyczy nie tylko parafii angielskich na terenie Archidiecezji Westminster, ale rownież wszystkich Lokalnych Polskich Misji Katolickich w Anglii i Walii.

Decyzje Ksiedza Kardynała przekazuję równiez do wiadomości Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Prałat Stefan Wylężek - Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii

 

Nasza witryna używa plików cookies. Dowiedz się więcej:Polityka prywatności