KALENDARIUM WYDARZEŃ 2019/2020 SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

PRZYJDŹ DO NAS!

Mając świadomość, że najprawdopodobniej większość czytelników moich felietonów w kościele bywa raczej „od święta”, postanowiłem, że październikowy numer „Gońca” wykorzystam do zaprezentowania naszej „parafialnej ramówki duszpasterskiej”. Żyję bowiem nadzieję, iż poprzez bogatą ofertę rozmaitych wydarzeń, do naszej parafii uda się przyciągnąć tych, których w niedziele zazwyczaj bolą nogi, skutecznie uniemożliwiając im odwiedzenie najbliższego kościoła.

Pierwsza ważna kwestia to chrzest. Aktualne pozostaje zaproszenie skierowane do rodziców nieochrzczonych dzieci. Tak, nawet tych, którzy nie żyją w związku sakramentalnym, albo z chrztem dziecka zwlekali bardzo długo. Nie znaczy to też, że zrezygnujemy z wymagań, które stawia przed rodzicami i chrzestnymi Kościół. To zaproszenie jest przede wszystkim zachętą do spotkania i rozmowy. Dalej już wspólnie zastanowimy się, co możemy zrobić.

Tradycyjne już naszą pobożność koncentrujemy wokół Świętych Patronów, których relikwie czcimy w samy sercu Londynu. I tak w kolejne niedziele miesiąca sprawowane są nabożeństwa: św. Wojciecha, do św. Ojca Pio, do św. Szarbela, do św. Faustyny. Szczególnie dużą popularnością cieszą się nabożeństwa do św. Szarbela. W każdą trzecią niedzielę miesiąca do naszej parafii przybywają rzesze pielgrzymów nie tylko z całego Londynu, ale też ze Slough, Reading czy Southampton. Popularność ta wynika z wielu cudownych uzdrowień, które w naszej parafii miały miejsce właśnie za wstawiennictwem tego libańskiego mnicha. Możecie o nich przeczytać na naszej parafialnej stronie internetowej w zakładce „Blog”. W przyszłym roku do naszej parafialnej „plejady świętych” dołączy również św. Rita.

Cechą charakterystyczną naszej parafii, a zarazem narzędziem, które ma służyć w pozyskaniu nowych uczniów Chrystusa jest organizowanie licznych spotkań z zaproszonymi gośćmi ze świata wiary, nauki, kultury, organizowanie wykładów, prelekcji i konferencji, a także liczne koncerty, tak religijne, jak świeckie.

Przez cały październik zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej po Mszach św. południowych. Na konferencję zatytułowaną: „Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa” zapraszamy zwłaszcza osoby, których życie zmusiło do zainteresowania się tymi niełatwymi zagadnieniami (6.10 po Mszy św. południowej). Tydzień później – 13.10 – w naszej parafii będziemy gościli wybitnego teologa, znawcę literatury i sztuki – ks. prof. dr. hab. Andrzeja Dragułę, który wygłosi homilie podczas obu Mszy św. Trzecia niedziela października (20.10 po Mszy św. wieczornej) to wyczekiwana konferencja „Szatan, egzorcyzmy, cuda, upadki. Czy rozum jest potrzebny religii?”.  Wykład wygłosi ks. prof. dr hab. Andrzej Kobyliński – ceniony etyk i filozof.

W październiku będziemy również świętowali 125-lecie Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. Centralne uroczystości będą miały miejsce w najstarszej polskiej parafii na Wyspach – MB Częstochowskiej i św. Kazimierza przy Devonia Rd w Londynie (27.10).

Nie mniej interesująco zapowiadają się kolejne jesienno-zimowe miesiące. W listopadzie skoncentrujemy się na modlitwie w intencji naszych zmarłych. Wypominki (w Poznańskiem – wymienianki, na Śląsku – zalecki) to jedna z najbardziej popularnych form modlitwy błagalnej za zmarłych. Będą odczytywane we wszystkie niedziele listopada, tak po południowej, jak i po wieczornej Mszy św.

Grudzień to czas rekolekcji, które rozpoczniemy już w pierwszą niedzielę Adwentu. Będzie je prowadził o. Wiesław Dawidowski – augustianin, doktor teologii fundamentalnej, publicysta. W stanie wojennym jako licealista skazany na pół roku więzienia za zaangażowanie w podziemie antykomunistyczne. Od 2004 r. rektor anglojęzycznego duszpasterstwa w Warszawie. W latach 2009-2013 był chrześcijańskim współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Od 2012 r. jest przełożonym prowincjalnym polskich augustianów. Grudzień to oczywiście czas Bożego Narodzenia, które – jak każdego roku – będziemy przeżywali w kameralnym gronie, pielęgnując polskie tradycje i zwyczaje.

W pierwszym miesiącu 2020 roku interesującym wydarzeniem będzie koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów Polskiej Szkoły Muzycznej w Londynie (19.01). To także czas wizyty duszpasterskiej, tzw. „kolędy”, z którą chętnie odwiedzę każdego, kto wyrazi taką chęć. W ostatnią niedzielę stycznia (26.01) w naszej parafii odbędzie się londyńska premiera najnowszej książki kard. Konrada Krajewskiego pt. „Zapach Boga”. Będziemy gościli jej redaktora i pomysłodawcę – Krzysztofa Tadeja.

W lutym rozpoczniemy Wielki Post (Środa Popielcowa – 26.02). W ten czas nawrócenia i pokuty pomogą nam wejść rekolekcje, które rozpoczniemy w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu – 1 marca. Natomiast w trzecią niedzielę marca w naszej parafii odbędzie się premiera książki „Kobiety w Watykanie”. Będziemy gościli autorkę – Magdalenę Wolińską-Riedi, która mieszkała za Spiżową Bramą przez prawie 20 lat. Ostatnim ważnym akcentem Wielkiego Postu będą „Rekolekcje z psychologiem”. Będzie je prowadził ks. dr Jacek Prusak – jezuita, teolog, psychoterapeuta, publicysta, doktor psychologii. Prorektor Akademii „Ignatianum” w Krakowie, gdzie jest także adiunktem w Instytucie Psychologii. Członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”.

Podobnie, jak w Kościele jest miejsce dla każdego, tak również w naszej parafii każdy może znaleźć swoje miejsce. Naszym pragnieniem jest, aby wspólnota gromadząca się w Little Brompton Oratory była przestrzenią dialogu, wymiany myśli, promocji polskiej kultury i ewangelizacji. Serdecznie zapraszamy!

Nasza witryna używa plików cookies. Dowiedz się więcej:Polityka prywatności